Tradycyjny badminton to dla Ciebie za mało? Wypróbuj speed badmintona!

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć w Polsce o speedmintonie, czy też speed badmintonie. Wbrew pozorom nie są to dwie różne gry, a jedna i ta sama dyscyplina. Różnica kończy się wyłącznie na nazewnictwie. Wersja speedminton pochodzi od nazwy firmy, która jest autoryzowanym producentem sprzętu do tej gry. I to między innymi w sprzęcie tkwi cały sekret dyscypliny – lotki używane tutaj są cięższe i bardziej aerodynamiczne niż te do badmintona.

Posiadają one także świetlik, umożliwiający grę w nocy. Opisujące grę speedminton zasady dostosowano w taki sposób, by pozwalały na utrzymanie szybszego tempa gry, niż w przypadku tradycyjnego badmintona.

Speed badminton – zasady gry pojedynczej

W przypadku gry pojedynczej, każdy z zawodników stoi na swoim polu, którego musi bronić przed upadkiem lotki odbitej przez przeciwnika.

Set rozgrywany jest do momentu uzyskania 16 punktów, a mecz – do 2 wygranych setów. Remis przy 15 lub większej ilości punktów powoduje kontynuację gry do momentu uzyskania 2 punktów przewagi. Kto będzie serwował jako pierwszy, rozstrzyga losowanie. Następnie gracze serwują na zmianę co każde 3 punkty. Jedynie przy remisie do 15, zmiana następuje co 1 punkt. Zawodnik, który przegrał set, serwuje jako pierwszy w kolejnym secie. Piłkę uderza się od dołu, stojąc w dowolnym punkcie końcowej strefy boiska. Po każdym secie następuje zmiana stron boiska, aby zapewnić równe warunki gry. Jeśli rozgrywany jest 3 set, strona zmieniana jest po każdych zdobytych 6 punktach.

Punkty w speedmintonie przyznaje się wtedy, gdy gracz popełnił błąd serwisowy albo uderzył lotkę dwukrotnie, a także gdy lotka upadła na podłoże, wylądowała w polu gry, poza nim, bądź uderzyła w ciało.

Speed badminton – gra podwójna

Gra podwójna, czyli z dwoma graczami w drużynie przeprowadzana jest na analogicznych zasadach, należy jedynie pamiętać, aby zawodnik znajdujący się z tyłu nie postawił swojej tylnej stopy przed tylną stopą gracza atakującego, zajmującego przednią część boiska. Jeśli taka sytuacja wystąpi, punkt zdobywa przeciwnik. Osoba serwująca znajduje się z tyłu. W trakcie gry, z każdym serwem następuje zmiana pozycji graczy.