Wciągające audiobooki – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Słuchanie książek w formie audiobooków cieszy się sporą popularnością. Dzięki takiej formie, czytanej przez znakomitych lektorów można liczyć na dobrą rozrywkę, relaks czy angażującą lekturę, często podczas wykonywania innych czynności. Dogodna forma książki w podróży, sposób na długie jesienne wieczory czy urozmaicenie podczas monotonnej pracy – sposobów na wykorzystanie audiobooków jest wiele. Dlaczego warto po nie sięgnąć, jakie propozycje sprawdzają się najlepiej?

Czym właściwie są współczesne audiobooki?

W najprostszej, dosłownej definicji audiobook to książka w formie dźwięku, pliku audio, przeważnie podzielonego na rozdziały, tomy, części. Jest to książka czytana przez lektora lub lektorów i utrwalona w postaci cyfrowego dźwięku. Jednak współczesne audiobooki nagrywane w Polsce to często coś więcej. Można znaleźć liczne superprodukcje, książki w interpretacji wielu aktorów, z efektami dźwiękowymi, słuchowiska.

Książki audio oferują różne serwisy z bogatymi bibliotekami z wielu dziedzin życia. Często w ramach subskrypcji można mieć dostęp do tysięcy wyjątkowych dzieł, a dodatkowo nabyć wybrane propozycje także na własność. Aplikacje do odtwarzania audiobooków dostępne są na różne platformy, pozwalają na tworzenie list ulubionych pozycji, wirtualnych półek z kupowanymi książkami, zakładek. 

Rodzaje audiobooków dostępnych w Polsce

Co można znaleźć wśród cieszących się popularnością audiobooków w Polsce? Niemalże każdy znany gatunek literacki, książki dla różnych grup wiekowych, a nawet branżowe. Często wskazuje się, dla ułatwienia znalezienia interesujących wydawnictw kategorie audiobooków, na przykład:

  • klasyka,
  • kryminał, thriller, sensacja,
  • fantasy, Sci-Fi,
  • literatura faktu,
  • dramaty,
  • erotyki, romanse, powieści obyczajowe,
  • dla dzieci i młodzieży,
  • rozwój osobisty, duchowy,
  • biznes, ekonomia

Dobra książka, także w formie audio to dla każdego zwykle coś innego. Warto zauważyć, że w przypadku audiobooków oprócz samego autora oraz tytułu dochodzi jeszcze kwestia lektora czy lektorów, którzy mogą mieć spory wpływ na odbiór książki. Dobrze czytany audiobook kryminał często zyskuje dodatkowy wymiar. Budowane napięcie i chęć rozwikłania zagadki skłania do słuchania niemal jednym ciągiem. Kryminalne audiobooki są dla wielu osób wyborem numer jeden do wirtualnej biblioteczki.

Zagadki kryminalne w formie audiobooka

Co decyduje o dużej popularności kryminalnych audiobooków? W dużej mierze to samo, co po prostu wpływa na uznanie tego gatunku słowa pisanego. Emocje, jakie towarzyszą lekturze, powodują, że nawet po jej zakończeniu ma się ochotę na jeszcze. Zakończenie dobrego kryminału nie jest oczywiste, a próba rozwikłania zagadki towarzyszy niemal przez całą książkę. Czytelnik, czy też w przypadku audiobooka kryminału słuchacz musi się skupić, uruchomić kreatywne i logiczne myślenie. Może oderwać się na jakiś czas od codzienności, angażując w treść książki. Kryminały pozwalają zaspokoić ciekawość, poznawać zawiłość ludzkich umysłów.

Dlaczego warto słuchać audiobooków?

O zaletach słuchania audiobooków przekonał się niemal każdy, kto miał z nimi styczność. Oczywiście wiele osób uważa, że nie zastąpią one w zupełności książek w postaci papierowej czy cyfrowej, jednak są dobrym ich uzupełnieniem czy rozszerzeniem. Sprawdzają się w szczególności wtedy, gdy czytanie książki nie jest możliwe.

Liczne publikacje audiobooków dla dzieci są świetnym wprowadzeniem w świat książek i wyobraźni. Z kolei mistrzowsko budowane napięcie w audiobookach – kryminałach przypada do gustu wielu miłośnikom gatunku. Dzięki audiobookom można poznać treści najlepszych książek nawet wtedy, gdy nie ma się dostatecznie dużo czasu na ich normalne czytanie. Audiobooki pozwalają działać wyobraźni i odpocząć oczom, co w dobie nadmiaru elektronicznej rozrywki może mieć spore znaczenie.