Nordic walking – zdrowy sposób na spędzenie czasu poza domem

Nordic walking to prosty i tani  sposób na spędzenie czasu wolnego  poza domem przez cały rok. Nie wymaga specjalnego terenu, pogody ani drogiego sprzętu. Jest to aktywność ruchowa bazująca na naturalnej formie ruchu, jaką jest chód.

Nie wymaga od ćwiczącego dużego wysiłku i może być uprawiany przez każdego bez względu na wiek i tempo marszu.

Technika Nordic walking – to warto wiedzieć

Ze względu na wykorzystanie kijów i odciążenie stawów, jest polecany osobom z nadwagą i problemami ortopedycznymi. Nordic walking jest zdecydowanie bardziej efektywny niż spacery bez kijów. Przy zachowaniu prawidłowej techniki angażuje do pracy około 90% układu mięśniowego. Pozwala spalić około 400 kalorii na godzinę, przez co kształtuje sylwetkę i pozwala zgubić zbędne kilogramy. Wspomaga pracę układu krążenia i wzmacnia serce. Pomaga utrzymać równowagę, ćwiczy siłę i wytrzymałość. Zwiększa odporność organizmu.

Technika Nordic walking polega na prawidłowym zastosowaniu specjalnie dobranych kijków, które w połączeniu z naturalnym naprzemiennym ruchem kończyn górnych i dolnych, wymuszają u osoby maszerującej wydłużony krok i lekko pochylony do przodu tułów. Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowe ustawienie kija oraz wykluczenie obecnej w bieganiu fazy lotu obciążającej stawy. Kije w Nordic Walking nie służą do podpierania się, ale do odpychania od podłoża. Poprzez mocne odepchnięcie i naprzemienny ruch ramion uruchamiane są mięśnie klatki piersiowej, brzucha, ramion i pleców.

Wymuszony przez to długim krok uruchamia mięśnie nóg. Moc odepchnięcia i szybkość wymachu ramion i nóg warunkuje tempo marszu.