Gry bitewne – dwa hobby w jednym

Gry planszowe przeżywają swój renesans i obecnie cieszą się zawrotną popularnością. Mają jednak swojego o wiele mniej znanego kuzyna. Gry bitewne – tak zwane battle. Jest to hobby czasochłonne i nieszczególnie tanie, ale jednak fascynujące.

Na czym polegają gry bitewne?

Jak się łatwo domyślić w battlach toczymy bitwy z innymi uczestnikami. Potyczki nie odbywają się one jednak na planszy, ale na stole albo jeszcze lepiej na mocno dopracowanej makiecie.

Uczestnicy wystawiają na pole walki swoje armie. Zazwyczaj pochodzą one ze światów fantastycznych. Każda jednostka ma tutaj określone cechy i możliwości. Nie mamy kwadratów ani heksów, więc kolejne oddziały armii musimy przesuwać o cale – często przy użyciu miarki. Oczywiście o zwycięstwie decyduje przede wszystkim strategia i umiejętność wykorzystania cech swoich jednostek. W nią wpleciony został również element losowy. O obrażeniach czy też skuteczności rzucanych czarów zadecydują rzuty kostką.

Gry bitewne – hobby kreatywno-taktyczne

  • Pełne zaangażowanie się w gry bitewne wymaga szeregu rozmaitych umiejętności.
  • Po pierwsze musimy wykazać się umiejętnościami strategicznymi.
  • Bardzo ważnym elementem tego hobby jest też jednak malowanie. Figurki poszczególnych oddziałów kupujemy. Są one jednak w neutralnych barwach.
  • To gracze nadają im kolory i uzupełniają detale.
  • To wymaga nie tylko zmysłu artystycznego, ale też jubilerskiej precyzji. Niektóre figurki są naprawdę małe. Ich detale siłą rzeczy, często kwalifikują się jako mikroskopijne.
  • Miłośnicy tej formy rozrywki bardzo często spędzają więc czas operując bardzo małym pędzelkiem w powiększających goglach na twarzy.

Przykłady gier bitewnych

Co ciekawe najpopularniejsze gry tego typu wywodzą się od jednego wydawnictwa i są swoimi odbiciami lustrzanymi. Warhammer Fantasy Battle przenosi nas do uniwersum zbliżonym do naszego średniowiecza. Warhammer 40 000 to z kolei świat science fiction z mocnymi elementami fantasy.