Bungee – niezwykły sport dla odważnych

Istnieje wiele rozrywek, które mogą stanowić nie lada atrakcję dla dorosłych. Wśród najciekawszych form aktywnego odpoczynku z pewnością warto wymienić bungee. Jest to ekstremalny sposób na spędzanie wolnego czasu a także odmiana sportu. Skąd pochodzi bungee?

Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest bungee?

Bungee polega na skokach z dużej wysokości na długiej gumowej linie, która jest wykonana z kilkuset połączonych ze sobą włókien gumy. Istnieje kilka rodzajów tego ekstremalnego sportu.

Jednym z nich jest bunglee- run, polegające na mocnym naprężaniu sznura w specjalnym, miękkim korytarzu a następnie puszczeniu jej.  na niej z wysokości. Innym rodzajem jest wystrzeliwanie. Amatorzy tego sportu są wystrzeliwani na specjalnych linach na wysokość przy pomocy sprzętu podobnego do procy znajdującego się pomiędzy dwoma wysokimi punktami. Na tradycyjnym bungee uczestnicy są przytwierdzani w zależności od jego rodzaju do liny na cztery sposoby: przy kostkach, na biodrach, w pasie lub na korpusie. Często stosuje się dwie metody zabezpieczenia jednocześnie.

Pochodzenie tego sportu dla odważnych

Bungee to sport, który wywodzi się wysp nazywanych Nowe Hybrydy znajdujących się na Pacyfiku. To właśnie tam młodzi mieszkańcy urządzali skoki z wież wykonanych z bambusa. Mężczyźni byli zabezpieczeni sznurami wykonanymi z naturalnych włókien. Skoki stanowiły pewien rodzaj obrzędu, ściśle związanego z wierzeniami według których miały one być potwierdzeniem męskości oraz przynosić wiosce obfitość.

Pierwszy sportowy skok na bungee odbył się w 1979 roku na moście Clifton Suspention Bridge w Wielkiej Brytanii, datę tą uznaje się oficjalnie za początek uznania bungee na świecie.